Dudak KalemiDudak ParlatıcıKozmetik ve Bakım SırlarıRuj Çeşitleri ve Özellikleri

Kırmızı Ruj Sürme Tekniği

Kırmızı ruj sürme tekniği herkesçe merak edilen bir konu. Kırmızı ruj makyajı nasıl yapılır diye merak etmenize gerek yok. Bu sayfada aklınıza takılan her soruya bir cevap bulabilirsiniz. Ama en başından söylemek gerekirse rüyada kırmızı ruj görmek ne anlama gelir sorusu bu makalenin konusu değildir. Kırmızı ruj, belki de akılda en çok kalıcı ve kışkırtıcı bir seçimdir. Renginden dolayı da oldukça iddialıdır. Peki kırmızı ruj sadece gece davetlerinde ya da özel günlerde mi kullanılır? Cevabınız evet ise yanılıyorsunuz. Mesela gözaltı morluklarınızdan kurtulmak için kullanabilirsiniz.

Bu göz altı morlukları bir çok makyaj yapan kadın tarafından sevilmeyen bir durumdur. Ancak kırmızı ruju uygun bir şekilde kullanarak karanlık görüntü aydınlatılabilir.

Eğer böyle bir probleminiz varsa kırmızı rujumuz nemlendirdiğimiz göz altlarımızı kapatacak şekilde yayıp sabitlenmesini bekleyebilir arından yine ten renginize uygun bir kapatıcı ile buradaki renk sıfırlanana kadar yapabilirsiniz. Denediğinizde eminiz ki kendiniz de bu uygulamayı seveceksiniz.

farmasi-kirmizi-ruj-1

Kırmızı ruj sadece dudaklar için kullanılmadığı için bunu makyajın değişik evrelerinde de bir yardımcı olarak kullanabilirsiniz. Bu nedenle makyaj çantasında her zaman bir kırmızı ruj bulundurmanızda fayda var.

Kırmızı rujun sürülüşü kadar bu rujla birlikte kullanacağınız kıyafetlerin de doğru seçimi veya saç stiliniz de bir o kadar önemlidir. Ancak doğru bir şekilde sürülmediğinde beklediğiniz etkiyi görememeniz pekâlâ mümkün.

Örneğin bir arkadaşınızda görüp beğendiğiniz bir renk sizin dudağınızda aynı beklediğiniz etkiyi vermiyorsa bu farklı ten rengine sahip olmanızdandır.

Bu yazımızda sizin için bir kullanım rehberi hazırladık ve daha iyi anlaşılması için bunu kullanım alanlarına göre kategorilendirdik.

Size kırmızı ruju anlatmadan önce kırmızı rujun bir geçmişine kısaca göz atmak size bugünkü özgürlüğünüzü anlatmak için iyi bir seçenek olacaktır.

Kırmızı Ruj Tarihi ve Kırmızı Ruj Kullanımı Etkisi

Antik Mısır. Kırmızı ruj kullanımı ile ilgili ilk kayıtlara Antik Mısır döneminde rastlanmaktadır. Modern kimya ve üretim tesislerinden söz edilmeyen bu dönemlerde kırmızı bir ton vermek için yarı değerli taşlar eziliyordu. Ancak bu parası olan için geçerliydi.

Kraliçe Cleopatra da kırmızıya boyanmış dudakları ile bir anlamda bu akımın öncüsü sayılabilir. Ancak ona özenen birçok eski Mısırlı kadınlar kırmızı dudak boyası elde etmek için bilinçsizce birçok toksin maddeyi karıştırarak elde edilen kırmızı ruj pek çok hastalığa ve hatta ölüme sebep olduğu, “Ölümcül öpücük” tanımlamasının da buradan geldiği rivayet edilir.

16 ve 17’nci yüzyıl. Ülkelerin görüşlerine göre değişiklik arz etti. Bu dönemin sonlarına doğru sadece soylular tarafından kullanılan rujlar artık halk arasında da kullanılmaya başladı.

1900’ler… Balmumu ve Hint yağı ile yapılan ve ipek kağıtlara sarılarak satış yapılan rujları kullanan kadınlar  ancak taşıma anlamında zorluk çıkaran rujlardan sonra, bugünkü ruj tüplerine biraz daha benzer yapıda üretimlerle karşılaştır.  dönemde in başında kırmızı ruj tekrar popüler hale geldi.

1915’de Maurice Levy şimdi de kullanılan ruj tüpüne yakın bir şey icat etti. 1923 yılına gelindiğinde “çevir-aç” şekli ortaya çıktı. Bu yıllarda bordo ruj öne çıktı. Çünkü kırmızı ruj siyah beyaz olan filmlerde daha açık görünüyordu.

1930’lu yıllar kozmetiğin yabancı ülkelerde savaş ekonomisini kalkındırma olarak görüldü. Kadınlar ruj satın alarak ekonomiye katkıda bulunmaya başladı. Akabinde reklam ve pazarlama dünyası kozmetik işine girdi.

1940’lı yıllar bütün dünyanın en açı çektiği savaş yıllarıydı. İkinci dünya savaşının başlaması ile birlikte kozmetik sektörü de doğrudan etkilendi.

Sürekli yeni rujların alımı insanlar için ekonomik olarak zor olduğu bu dönemde bir kimyagerin tüm gün kalıcılığını koruyan bir ruj geliştirdiğini icat etmesi biraz olsun ruj satışlarını canlandırdı. Bu dönemde muhafazakar kesim ile kozmetik firmaları arasında bir rekabet ve inatlaşma da başladı.

1950’li yıllara kırmızı rujun altın çağı da denebilir.

1960 ve 1970’li yıllarda önce uçuk pembe ve bej, daha sonra koyu bordo ve mor ruj dudaklara hakim oldu

1980’li yıllarda kırmızı ruj ünlü sanatçı Madonna’nın da etkisi ile geri dönüş yaptı.

1990’lı yıllarda kadınların tercihi kahverengi ve mürdüm tonları oldu. Bunun yanında sedefli rujların kullanımı da devam etti.

Son yıllar. Artık kadınlar daha özgür ve istediği ruj rengini dilediği gibi kullanabilmekte. Yoksa siz hala kırmızı ruj sürmediniz mi?

farmasi-kirmizi-ruj-2

Ten rengi ve kırmızı ruj seçimi

Unutmayın ten renginiz aynı zamanda kırmızının ton seçiminde etkilidir. Esmer tenli olanlar içerisinde daha koyu kahve tonları barındıran kırmızıları tercih edebilirler. Eğer açık tenli iseniz bunun tam tersi şekilde tam kırmızıların tercih edilmesi daha uygun olacaktır.

Uyumsuz bir ten ve kırmızı ruj kombini size güzellik katmayacağı gibi itici bir görünüme sahip olmanıza neden de olabilir.

Parmak uçlarınız dudak renginize bilek elinizden veya elinizin kenarından daha yakındır. Ruj rengi ve ten uyumu için en iyi test noktaları ise bileğinizin veya dirseğinizin içi kısmı olabilir. Bileğinizin iç kısmındaki damarların rengine bakın. Bu, sıcak, nötr veya serin bir cilt tonuna sahip olup olmadığını anlamanın hızlı bir yoludur. Bunun için suni ışıktan ziyade doğal gün ışığını tercih etmelisiniz.

Mavi veya mor damarlar, serin bir cilt tonuna sahip olduğunuzu gösterir. Yeşil damarlar, sıcak bir cilt tonunuz olduğu anlamına gelir. Eğer damarlarınızın mavi mi yeşil mi olduğuna karar vermekte güçlük çekiyorsanız, muhtemelen nötr bir cilt tonunuz vardır ve hem serin hem de sıcak skaladan renkleri seçebilirsiniz.

Ancak bu her zaman doğru bir seçimdir demek doğru olmaz, zira bu bölgeler yüzünüz kadar doğrudan güneşe maruz kalan bölgeler değildir.

Bazı kaynaklar meme ucunun ruj seçiminde bir etken olacağını söylese de buna karşı görüşler zaman zaman dönemsel olarak bunun değişebileceği ve net bir çözüm sunmayacağı savunmaktadırlar.

Yeri gelmişken küçük ama önemli bir ayrıntıyı da hatırlatmakta fayda var. Hiçbir zaman bir başkasının rujunu kullanmamanız, dışarıda satılan ruj testerlerini denememeniz mikrop kapmamanız ve hijyen için önemlidir. Rujunuz sadece size ait olmalı ve siz kullanmalısınız.

farmasi-kirmizi-ruj-3

Yukarıda da belirttiğimiz üzere kırmızı ruj kullanmadan önce elbise seçimizi kombine edelim.

farmasi-kirmizi-ruj-secim-kirmizi-ruj-surme-teknigi-8

Kırmızı ruj yeterince iddialı olacağı için kıyafetlerinizin daha fazla abartılı olması gerekmez. Bunun yerinde daha sade, üzerinde çok fazla desen ve stil uygulanma düz kıyafetleri tercih edin. Eğer gardırobunuzda varsa bir Blazer ceket uygun seçim olabilir. Bunu da uygun bir stiletto (şık tasarıma sahip yüksek ve ince topuklu ayakkabılar) ayakkabı ile tamamlayabilirsiniz. Bir çok kadın kırmızı elbiseye ruj seçerken zorlanmaktadır. Size önerimiz, dudak ruj rengini giysinize çok yaklaştırmamanızdır.

farmasi-kirmizi-ruj-ve-elbise

Örneğin, parlak kırmızı bir elbisesi giyiyorsanız, dudaklarınızda da aynı tonda ruj kullandığınızda bu bunaltıcı görünecektir.

Saçlarınız fazla abartılı olmayan daha ziyade düz ve fönlü ya da en iyisi bir at kuyruğu ile bu kombini tamamlayabilirsiniz.

Burada amacımız kırmızı renk ruj kullanımını öne çıkarmak olduğu için ince bir eyeliner, hafif uygulanmış bir maskara bunun için yeterlidir.

Kırmızı ruj sür ve çık! Bu en son düşünmeniz gereken seçenektir. Ruj, bariz olarak dudakları ve ağız kısmını ön plana çıkarıp dikkatleri burada toplayacağı için sürmeden önce biraz hazırlık yapmanız gerekli. Mesela dişlerden başlayalım.

Kırmızı ruj sürme için nelere dikkat etmek gerekir?

Dişlerinizin beyaz tonu önemlidir. Farmasi diş macunu ile dişlerinizi birkaç dakika fırçalayarak işe başlayın. Farmasi diş macunları Paraben, Triclosan, Florid, boya ve sert aşındırıcılar içermez. Bu ürünlerden sizin için en uygun olanı seçebilirsiniz.

Farmasi diş macunu serisi oldukça geniş bir yelpazedir. EuroFresh Advanced Care 7 Etkili Diş Macunu, Aloe Vera Jel Diş Macunu, Çocuk ve Hassas Dişleriçin Diş macunu, Misvaklı Beyazlatıcı Diş Macunu ve Onarıcı Diş Macunu en çok tercih edilen ürünlerimizdendir.

farmasi-kirmizi-ruj-4

Dudaklarınıza gelince. Kırmızı ruj diğer rujlardan farklı olarak dudaklarınızdaki çatlak ve izleri daha bir belirgin hale getirebilir. Bu nedenle dudaklarınızın kırmızı ruj kullanım öncesi nemi ve pürüzsüz olması önemlidir.

Bunun için pratik olarak haftada bir iki defa ıslak bir diş fırçası ile dudaklarınızı fırçalayarak kullanabilirsiniz. Ancak dudaklarınızı çok yıpratmamak önemli bunun yerine, bir çay kaşığı Farmasi dudak bakım ürünlerini bir tatlı kaşığı toz şeker ile karıştırıp elde edeceğiniz kıvam ile hafifçe parmağınızı kullanarak dudaklarınızdaki ölü deriden kullanabilirsiniz. Bu işlemden sonra mutlaka Farmasi nemlendirici kullanarak dudaklarınıza gereken önemi gösterin.

Çünkü bu dudaklara sahip olmanız demek rujun dudağınızda daha renkli ve canlı durması için gereklidir. Bunu sağlamak için öncelikle dudaklarınızdaki ölü deri parçalarını temizlemelisiniz.  Eğer nemlendirici uygulamadan fondöten kullanırsanız, bu cildinizin daha kuru gözükmesine neden olabilir.

Kırmızı rujun kalıcı olması için rujunuzla aynı renkte bir Farmasi dudak kalemi kullanabilirsiniz. Farmasi dudak kalemleri rujun dudak kenarlarından taşmamasını sağlayan bir kontor görevi görecektir. Rujunuzun daha kalıcı ve aynı zamanda mat gözükmesini de istiyorsanız, rujunun üzerine transparan bir pudra sürebilirsiniz.

Unutmadan, dudaklar yüz bölgesinde yer aldığı için çok daha fazla güneşe maruz kalan ve UV ışınlarından etkilenen bölgedir. Sağlıksız ve uygun üretilmeyen dudak parlatıcılar UV ışını etkisini çoğaltır ve dudaklarınıza zarar verir.

Biraz da gözlerden bahsedelim. Eğer kırmızı ruj kullanıyorsanız göz makyajınızın çok ağır olmaması önemlidir. Daha hafif ve çekici bir makyaj kafidir. Kirpiklerin belirginleştirilmesi bu makyajda her hangi bir sorun oluşturmayacaktır.

Şimdi biraz da kaşlar ile ilgilenelim. Eğer kaşlarınızda boşluk varsa Farmasi kaş kalemi ile doldurma işlemi ile kalın bir kaş yapısı oluşturabilirsiniz. Daha sonra yavaşça buna uygun bir fırça ile yukarı doğru tarama şeklinde biraz daha doğal görünüme sahip olun.

farmasi-kirmizi-ruj-secim-kirmizi-ruj-surme-teknigi-6

Kırmızı ruj nasıl sürülür?

Günden güne gelişen kaliteli ruj malzemeleri kolaylaştırmaktadır. Örneğin bir ruj fırçası doğru orantılı bir ruj sürümü için idealdir. Bu aynı zamanda rujun homojen bir dağılımla küçük dudakların iyi bir uygulama ile daha dolgun gösterilmesini sağlayabilir.

Koyu renk bir ruj tonları aslında dudaklarınızın daha küçük görünmesini sağlarken, daha açık ruj renkleri ise dolgunluğu artırabilir. Dolgunluk için ışıltılı tonları da tercih edebilirsiniz.

  • Kırmızı ruju dudak ortasından sürmeye başlayın.
  • Kenar kısımlarına geldiğinizde ise dikkatli ve yavaş sürün. Buna rağmen bir taşma olduysa yumuşak bir peçete ile temizleyebilirsiniz.
  • Kırmızı rujun sürülmesinde özellikle dişlerinize temas etmemesi önemlidir. Bu istenmeyen bir görünümün önüne geçecektir.
  • Dilerseniz kırmızı ruju sürdükten sonra Farmasi şeffaf bir parlatıcı uygulanabilir. Tercih sizin.

farmasi-kirmizi-ruj-secim-kirmizi-ruj-surme-teknigi-7

İş ortamı veya genel ofis için kırmızı ruj sürme ve kullanım

Ofisinizde kırmızı ruj kullanımına karar verdiyseniz iş yerinde gözlerin sizin üzerinizde olacağınız ve bembeyaz dişlerle,  güzel bir gülüş ile bir anda ilgi odağı haline gelebileceğinizi unutmayın.

Hafta sonu için kırmızı ruj sürme

Haftasonu arkadaşlarınız ve sevdiklerinizle keyifli vakit geçirirken Farmasi kırmızı rujunuzun da size eşlik etmesini istiyorsanız, denge kurmak önemlidir. Belki bağcıklı ve rahat bir ayakkabı, güzel bir kazak iyi bir seçim olabilir. Saçlarınız dağınık veya özgür olabilir. Daha çok özgürlük hissini yansıtmalısınız. En doğal hissedeceğiniz kırmızı ruju tercih edin.

Şık bir gece için kırmızı ruj kullanımı

Heyecanlısınız değil mi? Davete gittiğinizde kapıdan girdiğinizde tüm gözlerin sizin üzerinizde olmasını istiyorsunuz. Endişe etmeyin, siyah elbise her zaman kurtarıcıdır. Parlak bir siyah yüksek topuklu stiletto ve uygun bir çanta ile tasarım tamamdır. Hafif bir göz makyajı ve siyah eyeliner ile işlemi tamamlayın.

Arkadaşlarınızla buluşmaya giderken kırmızı ruj kullanımı

Her zaman söylediğimiz gibi kurallara uymak zorunda değilsiniz. Özgür olun. Hayatın tadını çıkarın. Çok fazla hazırlıkla uğraşmak istemiyorsanız cildine sadece BB krem sürerek, renk eşitsizliklerini ortadan kaldırın, ardından kırmızı rujunuzu kullanın ve evden çıkın.

Alışverişe giderken kırmızı ruj kullanımı

Muhtemelen kullanacağınız kırmızı rujunuz aynı zamanda elbise seçiminizde de size yardımcı olacaktır. Kırmızı ruj ile kendinizi daha bir güvende hissedecek ve seçeceğiniz elbise modelleri de aynı oranda iddialı olacaktır. Kendinize güvenin.

Önce kendinizi sonra da rujunuzu koruyun

Rujlar doğrudan dudak üzerine sürüldüğü için dolayısıyla istem dışı yutulması normaldir. Bazı kaynaklar bu oranı “makyaj yapan bir kadın ömrü boyunca 1,5-3 kg ruj yiyor” şeklinde açıklamaktadırlar. Burada önemli olan husus rujun kendisinin yutulması değil, içeriğindeki zararlı bileşenlerdir.

Bu nedenle sağlığınız için güvenli ve bitkisel üretim olan Sağlık Bakanlığı tarafından verilen ve diğer kalite sertifikalarına sahip Farmasi ürünlerini tercih etmenizi şiddetle öneririz. Kozmetiklerde kullanılan zararlı maddeleri merak ediyorsanız buraya, sahip olduğumuz sertifikaları incelemek için ise buraya tıklayabilirsiniz. Farmasi ürünlerinin tamamı bu zararlı maddeler kullanılmadan üretilmektedir. Bu nedenle güvenle kullanabilirsiniz.

Bunun dışında kalan diğer hususları ise kabaca bir kaç maddede toparlayabiliriz.

  • Rujunuzun kapağını mutlaka sıkıca kapatın.
  • Rujunuzu doğrudan güneş ışığına maruz kalacak şekilde saklamayın.
  • Açıkta kalmış ya da 1 yıldan fazladır kullanmadığınız ürün yerine sağlığınız için yenisini kullanın. Rujun ambalajını açtıktan sonra ortalama 6 ayda bir değiştirin.
  • Rujunuza su eklemeyin.
  • Uygulama fırçalarınızı sık sık temizleyin.

Makalemizde kırmızı ruj nasıl kullanılır sorularına cevap aradık. Hepsi bu kadar. Yoksa sen hala kırmızı rujunu sürmedin mi? Daha ne bekliyorsun?


Aşağıdaki bağlantıları kullanarak bu ürünü WhatsApp veya Facebook Messenger üzerinden de sipariş verebilir, dilerseniz kendiniz de Farmasi Girişimci Üye olarak %30 indirimli olarak bu ürünleri alabilirsiniz.

Farmasi Girişimci Üyelik ile ilgili tüm soru ve sorularınızı web sayfamızın iletişim bölümündeki herhangi bir alandan gönderebilir veya canlı destek hattımızdan bilgi alabilirsiniz.


Farmasi Üyelik Whatsapp Sipariş Messenger Sipariş

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı