Farmasi’nin Tarihçesi

farmasi-tarihce

Tarihçe

Farmasi 1950 yılında Dr. Cevdet Tuna tarafından insan sağlığına hizmet için Tan Sağlık Hizmetleri ilaç sağlık sektöründe faaliyete başladı.

1985 yılında kozmetik alanındaki ihtiyaç ve talepler doğrultusunda “Alize Kozmetik” olarak ikinci şirketi ile gücüne güç kattı. Sağlık sektöründeki bilgi, birikim ve tecrübesi ile kişisel bakım ürünleri ve parfümden sonra 1995 yılında bebek bakım ürünleri üretmeye başladı. 2003 yılında stratejik bir karar ile “Tan Sağlık Hizmetleri” ve “Alize Kozmetik” birleşti ve bugünkü adı olan Tanalize Kozmetik adını aldı.

Dr. Cevdet Tuna Biyografisi

Dr.C. Tuna Kimdir? 1923 yılında Edirne’de doğdu. Kendisi 9 çocuklu bir ailenin (Ailenin 9 çocuğu 11 üniversite bitirmiştir.) 7’nci çocuğu olan Dr. Cevdet Tuna 1930 yılında ilk öğretim hayatına Edirne’nin Balıkpazarı ilk okulunda başladı. 1935 – 1941 yıları arasında Haydarpaşa lisesini bitirdikten sonra, 1941-1947 yılları arasında Almanya Goethe Tıp fakültesini başarı ile bitirdi. Eğitimini bitirdikten hemen sonra memleket hasreti ile yurda döndü.

Dr C Tuna 1950 yılına kadar 3 yıl boyunca İstanbul Hadımköy tabip asteğmen olarak kendisine tahsis edilen bir atla bütün Trakya’daki birliklere ordunun tek doktoru olarak şifa dağıttı.

1952 yılında profesyonel hayatına Türkiye’de ilk (5) ilaç firmasından birini “Tege İlaç Fabrikası“nı kurarak başladı. Türkiye’de ilk öksürük şurubu, ağrı kesici hapı, yanık merhemi ve bunların yanında öksürük tabletlerini formülize etti. Kendi işine duyduğu aşkla her geçen gün büyüyen şirketinde her daim ilaç üretimindeki tüm aşamalarında bizzat kendisi bulunurdu. Türkiye’deki ilk tahlil laboratuarlarının kurulmasında da etkin bir rol üstlendi. 22 yıl boyunca başarılarla büyüttüğü şirketini 1974 yılında sattı.

1977-1995 yılları arasında 13.500 eczanede havanda yapılan ilaçların hammadde ihtiyaçlarının ithalatını yaptı. Yerli ilaç üreten küçük ve orta ölçekli firmalara mutemetlik yaptı.

Dr C Tuna 1998 yılında Tanalize firmasını kurdu ve bugün halen Farmasi, Dr. C Tuna, Eurofresh markaları adı altında üretilen 2000 çeşitten fazla kozmetik üretim tesislerinin Onursal Başkanı.

65 yıllık profesyonel bir iş yaşamı boyunca, çok çalışmayı ilke edinen Dr. Cevdet Tuna yaptığı her işte insan kaynağının çok önemli olduğu bilinci ile, insan yetiştirmenin en büyük yatırım olduğuna inanmıştır. Her zaman dürüstlüğü, çalışanlarına verdiği önem, ailesine verdiği değer, doğayı ve hayvanları da çok sevmesi ile çalışanlarının ve dostlarının hayranını kazanmıştır.

Basını yakından takip eden Dr. Cevdet Tuna, rakip analizleri ve bu konuda topladığı haber ve ilanlarla AR-GE ve pazarlamaya da destek vermektedir.


Farmasi Üyelik Whatsapp Sipariş Messenger Sipariş

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı