Parfüm

EDP,EDT,EDC Parfüm

Bir parfüm seçmek istediğinizde eminiz ki bu soru bir çok defa aklınıza gelmiş ancak bir türlü okumaya fırsatınız olmamış olabilir. Bu yazımızda biraz olsun konuya değinerek bilgilendirmek istedik. Eau De Parfüm (EDP), Eau De Toilette (EDT) ya da Eau De Cologne (EDC), aslında bir parfümün kendisini oluşturan ana esansın içerik yoğunluğuna göre yapılmış bir ayrım olarak öne çıkmaktadır.

Ancak içeriğindeki asıl esans yoğunluğu hissettiğiniz kokunun etkisi ve haliyle kalıcılığına kadar bir çok şeyi belirliyor. Ancak bunlar tek başına bir seçim kriteri olmamalı zira kullandığınız zamanki mevsim, sıcaklık ve günün zamanına göre veyahut ten uyumunuza göre değişecektir.

Yukarıda belirtilen nedenlerle önce bir parfümün kalıcılık etkisini sormak yerine, kısaltmaların özelliklerini öğrenmek ve doğru parfüm seçimi yapmak önemlidir. Şimdi gelin bunları birlikte inceleyelim.

Eau de Cologne (EDC)

İlk konumuz EDC. EDC’ler esans yoğunluğu en az olan parfümler olarak bilinmektedirler. Bu konuda tam bir standart bir veri olmamak ile beraber esans oranı %2-4 arasında olan ürünler olarak adlandırabiliriz. Genellikle % 3-5 arası parfüm konsantrasyonuna sahiptir ve kullanımdan sonra yaklaşık 2 saat kalıcılığa sahiptirler.

Ancak bazı ürünlerde EDC’ler EDP gibi kalıcılığa yakın bir özellik de taşıyabilirler. Bu nedenle yoğun bir kullanımdan önce uygun kullanım miktarını kendiniz yukarıdaki hususları da göz önünde bulundurarak ve deneyerek ilerlemenizi öneririz.

Eau de Toilette (EDT)

Özellikleri anlatan harfler ne kadar birbirine yakın değil mi? Geldik ikinci bölümde anlatacağımız EDT parfümlere. EDT parfümler esans yoğunluğu EDP’ye göre az olan yani EDP ile EDC arasında ürünler veya EDP’nin bir hafif tonu olarak kabul edilebilir. Tam anlamıyla standart bir veri olmamak ile beraber esans oranı yaklaşık %5-15 arasında olan ürünlerdir ve kalıcılığı yaklaşık 2-4 saat arasındadır.

Aynı ürünün EDP ve EDT modelleri bazen gözünüze çarpabilir. Ancak bu durumda kalıcılık ve esans içeriğinin yanında hangisinin hangi mevsim için kullanıldığına dikkat etmenizi öneririz. Çünkü yaz için önerilen bir parfüm içeriği kış ortamında yoğunluğundan dolayı uygun olmayabilir. Ya da tam tersi.

Eau de Parfum (EDP)

EDP kısaltması varsa, o parfümün, piyasadaki standart ürünler arasında esans yoğunluğu en fazla olan kokulardan biri olduğunu anlayabiliriz. Standart bir veri olmamak ile beraber esans oranı %15-25 arasında olan ürünlerdir. EDP ise bir saf parfümün %8-15 esans oranına sahip olanıdır.

Kalıcılığı hala yüksek olup 3- 5 saat arasıdır ancak değerler sadece ortalamadır ve sizin cilt tipinize göre bir güne kadar kalan parfümler de olabilir. Diğer yandan kalın ve yün kumaşlı sayılabilecek giyecekler (Örneğin: kaban, palto, atkı gibi genellikle sık yıkanmayan giysiler kokuyu uzun süre muhafaza etme/hissettirme etkisine sahiptirler.

Parfüm

Parfüm veya saf parfüm olarak da adlandırılan, bulunabilecek en yoğun parfüm çeşidi olarak öne çıkmaktadır. İçeriğindeki ana esans oranı yaklaşık %25 veya biraz üzerindedir ki bu güçlü bir form olarak öne çıkmaktadır. Bu tür ciltte uzun süre kalıcı etkisiyle bilinirler.

Bu konuda cilt tipi önemlidir zira cildin yağ durumu parfümün kalıcılığını etkileyen bir durumdur. Eğer cildiniz kuru ise size parfüm ile aynı isimdeki losyonu da cildinizde kullanmanızı öneririz.

Farmasi Parfümleri

Farmasi parfümleri yasal yükümlülüklere uygun, Kozmetik Yönetmeliğince belirlenen yasaklı kimyasalları içermeyecek şekilde üretilmektedir. Ayrıca ürünler dermatolojik olarak test edilip güvenlik değerlendirmesi yapılmaktadır.

Parfüm kullanımında en sık görülen hatalar?

Parfümü püskürttükten sonra hemen koklamak doğru değildir. Parfüm deneme aşamasında, parfümü sıktıktan sonra 3-4 dakika kadar bekleyin ki parfüm teninize sinsin. Zira gerçek anlamdaki parfüm etkisini teninizle birlikte hissedeceksiniz.

Parfüm çok yakından sıkmak da en çok yapılan yanlışların başında gelmektedir. Parfümü sıkarken ki ideal olan 20-30 cm. uzaklıktır. Bu sayede parfüm daha geniş bir alana yayılır ve belli bir alanda yoğun sıvı birikmesine neden olmayacaktır.

Dilerseniz bu bağlantıya tıklayarak sistem üzerinden doğrudan Farmasi üyeliğinizi başlatabilirsiniz.


Farmasi Üyelik Whatsapp Sipariş Messenger Sipariş

Etiketler

Bir Yorum

  1. Çoğumuz kısaltmalara dikkat etmeden parfüm satın alıyoruz. ancak yazıda da belirtildiği gibi içeriğindeki esans oranı ve ten farkı koku kalıcılığı ve yayılımını etkileyen bir faktör. Bilgilendirme için teşekkürler Farmasim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı